Анонс

Collapse

Правила на форума

Добре дошли във форума на На лафче!

Моля още веднъж да прочетете секцията Често Задавани Въпроси (F.A.Q.)

Преди да публикувате мнения моля да отделите няколко минути и да прочетете нашия Форумен Правилник.

Желателно е писането на кирилица. Ако нямате, може да ползвате вградената в сайта кирилица, която виждате горе вдясно. Когато натиснете с дясното копче, горе ще "падне" меню, от което може да изберете българската фонетична (BP) или бългаската стандартна (по БДС) клавиатура (BG).
Разбира се ако не можете или имате някакъв проблем, може спокойно да използвате и латински букви.
Публикуването на лична кореспонденция във форума, без съгласието на подателя, е против правилата и разбиранията ни!

Това е за сега и още веднъж: Добре дошли!
See more
See less

за суеверия и вярвания

Collapse
X
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

• за суеверия и вярвания

на скоро се замислих колко много странни суеверия знам. бих искала да споделя част от тях с вас, и ми е интересно вие какво знаете, какво сте чували, и не на последно място, в какво вярвате
    така, първото което ми идва на ум, са каналите по улицата. аз съм като магаре на мост. някой някога ми беше казал (мнооооооооого отдавна) че ако настъпиш кръгъл канал на улицата, това носи нещастие. та аз като ходя по улиците си гледам в краката, случайно да не ме хване нещастите. не че се страхувам да не пропадна в канал, защото и тази опиция сигурно е има в бг! на скоро обаче един приятел ми каза, че това било според месеца в който си роден! ако си четен месец, тогава можеш да ги настъпваш (???), и ти носят дори щастие! ако си нечетен, тогава си погубен(а)!
    друго което на скоро чух е, че ако те помете някой на улицата (някоя от лелките които чистят с сухите си метли, и само прашат минаващите), няма да се ожениш/омъжиш
    бих добавила още, но за момента не се сещам! някой тук чувал ли е за подобни странни и дори доста пристрастяващи такива суеверия и вярвания? ще се радвам да ги споделите
    хехе, дано не съм само аз вярвам в такива неща!

Относно: за суеверия и вярвания

Първоначално написано от DangerRabbit
    ....хехе, дано не съм само аз вярвам в такива неща!
    Определено не си... поне аз съм също "суеверна" , е не болестно състояние, де

Аз например, знам, че не трябва да си оставяш чантата на земята.... защото никога няма да имаш пари . И аз понеже не обичам това състояние ако трябва на половината стол ще седна, НО чаната ми е ВИНАГИ "на висота" И....помага да ти кажа
    Друго което се сещам е баналното с "черната котка". Не обичам да ми пресича пътя. Това обаче да се избегне тук "по селата" на СН е почти невъзможно, защото котчиците на хората си се разхождат така на воля , добре че поне не са много катранено черните...
    Другото е че не чукам НА масата, а ПОД масата, защото нали знаете "че под масата може да е скрит дявола"

И разни такива.... щуротии

Comment

А за чантата и го знам и аз като Кремена го спазвам.
      и аз се сещам за няколко такива суеверия...като например когато тръгнеш за някъде не бива да се връщаш, защото няма да ти върви.
      друго което баба ми казва е когато ядеш с пръсти и си "обърсваш"чнията с залък хляб, ще бъде дъждовно на сватбата ти.
      ако си на маса(на пример вечерящ) не трябва да си пееш, защото ще се ожениш за пияница (аз често го правя, щото много обичам да си пея, дано не се случи хаххахах)
      Pacta clara, boni amici!

FruItS aLl ovEr THe WorLd UnITe!

Comment

Първоначално написано от malinka
        ...ако си на маса(на пример вечерящ) не трябва да си пееш, защото ще се ожениш за пияница (аз често го правя, щото много обичам да си пея, дано не се случи хаххахах)
        ха, това с масата го знам и аз.... само че още по-лошо: ако пееш ще се ожениш за циганин , така че пей си, ама на ум

и друго с масата, важно за всички "свободни" (неомъжени) момичета: не сядайте на ъгъл, че ще ви искат от две места

Comment

Чувала съм това-онова, но обикновено не се съобразявам, макар понякога ситуациите да ми напомнят за някое суеверие. Това за чантата например го научих от свекърва ми. А тук на запад жените масово си оставят чантите на земята, когато няма къде.

Comment

Първоначално написано от Kremena
            ха, това с масата го знам и аз.... само че още по-лошо: ако пееш ще се ожениш за циганин , така че пей си, ама на ум

и друго с масата, важно за всички "свободни" (неомъжени) момичета: не сядайте на ъгъл, че ще ви искат от две места
            че лошо ли е от две страни да те искат?
            това с чантите и аз го правя!
            @Kremena: ама как така ще си оставят котките да се разхождат своеволно напред-назад? това не са ли домашни животни?

Comment

....ама как така ще си оставят котките да се разхождат своеволно напред-назад? това не са ли домашни животни?
              Домашни са разбира се, но "ходят на разходка" и се връщат... Това е тук съвсем нормално. И всички ги пазят, рчдко ще видиш някоя не оживяла поредното пътешествие...

че лошо ли е от две страни да те искат?
              Ами незнам... според зависи. Ако момичето знае кой от двамата, и точно той "оживее борбата", тогава няма нищо лошо

Но по темата:
              Сетих се още много....
              Например рожден ден не се празнува преди датата, не се и поздравява. Това носело нещастие на празнуващия.

Рожден ден или въобще важна дата (сватба, първи работен ден и т.н.) гледайте времето: хубаво време предващава добро, лошо... хм пригответе се за неприятности! Разбира се не трябва някой да се надява на 25 градуса през февруари, просто хубав/типичен ден за сезона.

А това, което казва Vassilena, за жените на запад и чантите е вярно. И тук в началото ми се чудеха, ама вече "научих" поне 10 мадами на това .
              Last edited by K1; 16-03-06, H:i.

Comment

Значи аз да съм спокойна -февруари като подписвахме беше15 градуса....
                Единственото което спазвам е да не се връщам защото иначе винаги ми върви на назад!!!Последното суеверие дето го научих е да излизам с десния крак от къщи когато имам важен ден.А иначе имаме черен котарак в къщи и не мога да се оплача от него!!!
                Last edited by stertje; 17-03-06, H:i.

Имам си цветенце за поливане.Щтрак.
                "Най-добрата част от живота на човека са неговите малки, незапомнени постъпки, извършени с доброта и любов"

Comment

на скоро се замислих колко много странни суеверия знам. бих искала да споделя част от тях с вас, и ми е интересно вие какво знаете, какво сте чували, и не на последно място, в какво вярвате
                  така, първото което ми идва на ум, са каналите по улицата. аз съм като магаре на мост. някой някога ми беше казал (мнооооооооого отдавна) че ако настъпиш кръгъл канал на улицата, това носи нещастие. та аз като ходя по улиците си гледам в краката, случайно да не ме хване нещастите. не че се страхувам да не пропадна в канал, защото и тази опиция сигурно е има в бг! на скоро обаче един приятел ми каза, че това било според месеца в който си роден! ако си четен месец, тогава можеш да ги настъпваш (???), и ти носят дори щастие! ако си нечетен, тогава си погубен(а)!
                  друго което на скоро чух е, че ако те помете някой на улицата (някоя от лелките които чистят с сухите си метли, и само прашат минаващите), няма да се ожениш/омъжиш
                  бих добавила още, но за момента не се сещам! някой тук чувал ли е за подобни странни и дори доста пристрастяващи такива суеверия и вярвания? ще се радвам да ги споделите
                  хехе, дано не съм само аз вярвам в такива неща!
                  Ще ти дам при желание от твоя страна координати от къде да си купиш Макаров срещу скромна сума ,със един патрон и използайки придобивката ще се отървеш от всякакви размисли по темата,гаранцията е 100%

Comment

Първоначално написано от vales
                    Ще ти дам при желание от твоя страна координати от къде да си купиш Макаров срещу скромна сума ,със един патрон и използайки придобивката ще се отървеш от всякакви размисли по темата,гаранцията е 100%
                    хехехе, благодаря ти искренно за предложението, но няма просто как да се съглася. има далеч по-цивилизовани начини за справяне с проблема. аз си помислих че ще ми дадеш координатите на психотерапефт.... а то?!
                    искаш да ми кажеш че не вярваш в нито едно такова суеверие? ок, аз приемам мнението ти
                    приеми и ти моето

ПС а за макаров, не се притеснявай! аз съм военна щерка и при желание мога да намеря нещичко

Comment

Това за пеенето на маса и жененето за циганин и аз го знам и все предупреждавам щерката, ама тя, нали си ми е остроъмна, отговаря"Мамо, не се коси-в Китай цигани няма!" (Сякаш ще и позволя да се омъжи за китаец, ако ме попита)
                      И в Турция и България вярваме, че петък 13-ти е лош ден, ама ние решихме и се оженихме на петък 13-ти. Логиката беше, ако ще се случва нещо лошо да е наведнъж в началото-слава богу, маи, че така стана (досега де)
                      В Турция вярват, че ако подадеш нож или друг остър предмет на някого ще се скарат-трябва да го оставиш и той ще си го вземе. Пълна глупост, ама нали си е тяхна, мъжът ми го спазва.
                      Другото, още по-абсурдно, е че не трябва да се протягаш срещу някого, защото лошотията ти ще му се предаде. Пък аз нали съм добра...
                      sigpic

Comment

Първоначално написано от mamatanya
                        ...В Турция вярват, че ако подадеш нож или друг остър предмет на някого ще се скарат-трябва да го оставиш и той ще си го вземе.....
                        Като при нас със златото. Нямаше ли някакво суеверие, че ако подадеш на някой златно бижу в ръката, ще се скарате?

У нас също е суеверие, че букет от четен брой цветя се носи само на гроб... А тук например е съвсем нормално да се подари букет от 6,8,10 или...цветя.

Нещото котео също спазвам (за ужас и неудобство на щерките) е при важни събития (напр. пръв учебен ден, важен изпит или подобно) да им "подливам вода". Реакцията винаги е

Comment

Като при нас със златото. Нямаше ли някакво суеверие, че ако подадеш на някой златно бижу в ръката, ще се скарате?

У нас също е суеверие, че букет от четен брой цветя се носи само на гроб... А тук например е съвсем нормално да се подари букет от 6,8,10 или...цветя.

Нещото котео също спазвам (за ужас и неудобство на щерките) е при важни събития (напр. пръв учебен ден, важен изпит или подобно) да им "подливам вода". Реакцията винаги е

Това с водата и майка ми го прави. За добри случаи знам, че в България всеки внимава да поднесе нечетен брой цветя, а на погребения всички носят четен. Май е много масов обичай.

У нас не се подава пръстен и сапун от ръка на ръка.

Също знам, ако ти падне вилицата, ще дойде жена в къщата.
                          От глезените тънки до гърдите
                          тя бе жена.
                          Нататък беше лято.

Comment

Да подадеш ,или да подариш,щото моята като се почне от Нова Година до рожденния и ден през септември,на всичко що си го измисли -като празник, все златце иска,и ако не подаря - крива физиономия,а ако подаря според твоята теория -гюрултия,а дай акъл какво да правя -хем да ми е по леко на джоба,хем мир и спокойствие.Предварително БЛАГОДАРЯ

Comment

Не Vales, ти пак "криворазбрана" работа. Не да не подаряваш, а да не вземаш бижуто от ръка. С една дума да го оставиш поставено на нещо и да не се подава от ръка на ръка.

А твоята дама след като е любителка на бижутата, просто това е идеално, че няма какво да се чудиш какъв подарък да и избереш.

Comment

Working...
                              X