Анонс

Collapse

Правила на форума

Добре дошли във форума на На лафче!

Моля още веднъж да прочетете секцията Често Задавани Въпроси (F.A.Q.)

Преди да публикувате мнения моля да отделите няколко минути и да прочетете нашия Форумен Правилник.

Желателно е писането на кирилица. Ако нямате, може да ползвате вградената в сайта кирилица, която виждате горе вдясно. Когато натиснете с дясното копче, горе ще "падне" меню, от което може да изберете българската фонетична (BP) или бългаската стандартна (по БДС) клавиатура (BG).
Разбира се ако не можете или имате някакъв проблем, може спокойно да използвате и латински букви.
Публикуването на лична кореспонденция във форума, без съгласието на подателя, е против правилата и разбиранията ни!

Това е за сега и още веднъж: Добре дошли!
See more
See less

Обратното кимане на глава.

Collapse
X
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

• Обратното кимане на глава.

Както всички знаем България е единствената(ако не се лъжа) държава в която кимането с глава е наобратно.
    Онзи ден по една английска телевизия задаваха въпроси за това кимане питаха в коя държава е наобратно и изредиха 4 отговора единия от който бе България.
    Не зная от къде идва това обратно кимане, но е доста объркващо за всички чужденци и българи пътуващи в чужбина.
    С влизането ни в Европа се чудя дали няма да е добре да европеизират и кимането ни.
    Бъди BRAVEHEART

Относно: Обратното кимане на глава.

Първоначално написано от lordm
    Както всички знаем България е единствената(ако не се лъжа) държава в която кимането с глава е наобратно.
    Онзи ден по една английска телевизия задаваха въпроси за това кимане питаха в коя държава е наобратно и изредиха 4 отговора единия от който бе България.
    Не зная от къде идва това обратно кимане, но е доста объркващо за всички чужденци и българи пътуващи в чужбина.
    С влизането ни в Европа се чудя дали няма да е добре да европеизират и кимането ни.
    Нема да стане! Целия свят може да е наопаки ние ще сме на кестерме!
    The big trouble with dumb bastards is that they are too dumb to believe there is such a thing as being smart.

Няма лек срещу провокаторите. Бан на никове, бан по IP, бан по име, бан по фамилия, бан по ЕГН не помага, ако целокупното форумно население отговаря на провокациите им

Най-доброто нещо, което можете да прилагате към общи дразнители е Ignore!
    Всеки един ваш отговор, налива вода във воденицата на тези, които ви провокират!

Comment

Да верно това с кимането на главата е много забавно . Спомням си една случка - говоря си с един познат американец и сме на кафе и той ме пита искаш ли ...едикакво си, а аз казвам No и едновременно с главата правя за не, а то нали е обрано и означава "да" и той доста врме не можеше да ме разбре да ли, не ли казвам. Абе беше много забавно докато се разберем
      Pacta clara, boni amici!

FruItS aLl ovEr THe WorLd UnITe!

Comment

Първоначално написано от lordm

Аз за толкова години в чужбина не разбрах кое ни е обратното... Аз кимам и по двата начина, но за да изразя различен вид съгласие... Като ме питат, казвам, че всъщност физиономията, която правиш докато кимаш е по-ясна от самото кимане.
        От глезените тънки до гърдите
        тя бе жена.
        Нататък беше лято.

Comment

Първоначално написано от malinka
          Да верно това с кимането на главата е много забавно . Спомням си една случка - говоря си с един познат американец и сме на кафе и той ме пита искаш ли ...едикакво си, а аз казвам No и едновременно с главата правя за не, а то нали е обрано и означава "да" и той доста врме не можеше да ме разбре да ли, не ли казвам. Абе беше много забавно докато се разберем
          Съвсем се обърках...

КОй е българският начин?
          От глезените тънки до гърдите
          тя бе жена.
          Нататък беше лято.

Comment

Първоначално написано от Amina
            Съвсем се обърках...

КОй е българският начин?
            Българският начин е: главата наляво-надясно за "да" и движение нагоре-надолу за "не". Кимането е надолу (и нагоре, естествено, ако се повтори), т.е. движението започва надолу, докато при нашето "не" започва нагоре. Така че всъщност изглежда, че ние сме абсолютно наобратно на другите.

Току-що се поразтърсих в Гугъл и излезе, че в Турция и в Гърция било подобно,
            http://www.straightdope.com/classics/a2_450b.html
            и в Албания също, но за съжаление нито един от линковете, в които излезе Албания, не можа да ми се отвори.

Може би пък е балканска особеност?

Comment

Забелязъл съм разлика в клатенето на главата при гърците и турците. Не е точно същото като в БГ май. Четох скоро за африканска държава в която е като при нас. Беше научна статия, което предполага, че е поне долу-горе вярно. Не мога да се сетя и мето в момента. Да, в общи линии сме уникални в това отношение.
              Между другото гледах това предаване. Само един позна, което все пак ме учуди. Този факт не е много разпространен май в Европа.
              It is difficult to get a man to understand something
              when his salary depends upon his not understanding it

For everything there is a season, and a time for every matter under heaven

Comment

Това с главата е много забавно ,защото и аз още не мога да се отърва от него.Устата ми казва да ,главата -не.Веднъж бях в една много международна компания,забелязаха го и някой каза ,че в Шри ланка ,ли там някъде на югоизток правели така
                Ни съм виновнъ. Акълъ мий толкуз.

Comment

Как да стане това...може ли една нация, години наред , да е кимала по един начин и сега като влизаме в Ес, той да се промени.
                  Как така да се европейзираме.? Защо пък трябва да го правим като тях?
                  Апък и както се казва, това да ни е проблема...
                  Моля пишете на кирилица!
                  Правила на форума

Comment

Първоначално написано от Suzanne
                    Как да стане това...може ли една нация, години наред , да е кимала по един начин и сега като влизаме в Ес, той да се промени.
                    Как така да се европейзираме.? Защо пък трябва да го правим като тях?
                    Апък и както се казва, това да ни е проблема...
                    На мен ми харесва тази ни разлика-нека да си имаме нещо автентично- и без това копираме всички ии във всичко...
                    Животът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите които спират дъха ни !

Comment

Аз съм се приспособила, когато говоря на български го правя по български, когато говоря на друг език - както се прави там. Понякога се случва да се объркам, но нищо страшно не е станало. От друга страна ми е много объркващо, когато говоря на български с българи, които са възприели западния начин. Не че не ги разбирам, но изпитвам някакво чувство за дисхармония, за неадекватност.
                      И въобще съм пртоив всякакво "европеизиране", без да говорим за това, че е невъзможно. И съм убедена, че не сме единствените, със сигурност ще "изкочат" много жестови разлики, не само обратността, ако се направи такова мултикултурно проучване. Освен това българското кимане не е просто обратно, има и други разлики като ритъм, брой поклащания, честота на поклащането...

Comment

Първоначално написано от Vassilena
                        ... От друга страна ми е много объркващо, когато говоря на български с българи, които са възприели западния начин. Не че не ги разбирам, но изпитвам някакво чувство за дисхармония, за неадекватност...
                        Хихи, значи ако някога с теб си говорим life не трябва да кимам с глава, щото аз съм го възприела това вече И днес и мен ме обърква когато някой кима "не" а казва "да" или обратното

Comment

Версията за това от къде идва обратното кимане би беше разказана от един .... македонец :-)

Когато сме били под турско робство (аз продължавам да си по наричам робство, а не подтисничество или "присъствие") голяма част от българите са били принудени да сменят вярата си - в повечето случаи насилствено. Когато турчин е слагал ножа си под врата на някой българин и го е питал дали е искал да си смени вярата, той е трябвало да отговори с кимане на глава. Ако каже "не" - по начина по който го правят всички останали (да поклати глава си наляво-надясно), това е означавало да плъзне врата си по ножа и да умре. Затова е отговарял със знака за "да", но всъщност си е мислил "не". И от там - когато клатим глава нагоре-надолу ние всъщност си мислим "не", а когато я клатим наляво-надясно - е "да".

Не знам колко е достоверно, но това е една от легендите, които се носят :-)
                          цитат от uk форума
                          Бъди BRAVEHEART

Comment

Аз вече съм една година в Италия и още не мога да свикна
                            И много пъти ми се случва примерно на сандвича си да искам кетчуп обаче като кимна и не се усещам и те не слагат

Comment

Първоначално написано от Lucky_N_S
                              Аз вече съм една година в Италия и още не мога да свикна
                              И много пъти ми се случва примерно на сандвича си да искам кетчуп обаче като кимна и не се усещам и те не слагат
                              Lucky_N_S, здравей .
                              А вярно ли е, че италианците ядат спагетите с хляб?! Малко странно ми изглежда .
                              sigpic

Comment

Working...
                              X