Анонс

Collapse

Правила на форума

Добре дошли във форума на Китай, който е част от форумите по държави към bghelp.net. Това е една чудесна инициатива и се надяваме, че форумът, заедно с участниците в него, ще допринесе с всичко възможно, свързано с процеса на имиграция, адаптация и развитие на китайска земя.

Моля още веднъж да прочетете секцията Често Задавани Въпроси (F.A.Q.)

Преди да публикувате мнения моля да отделите няколко минути и да прочетете нашия Форумен Правилник.

Желателно е писането на кирилица. Ако нямате, може да ползвате вградената в сайта кирилица, която виждате горе вдясно. Когато натиснете с дясното копче, горе ще "падне" меню, от което може да изберете българската фонетична (BP) или бългаската стандартна (по БДС) клавиатура (BG). Разбира се ако не можете или имате някакъв проблем, може спокойно да използвате и латински букви.

Публикуването на лична кореспонденция във форума, без съгласието на подателя, е против правилата и разбиранията ни!

Това е за сега и още веднъж: Добре дошли!
See more
See less

Първа Интелектуална Олимпиада, Пекин 2008

Collapse
X
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

• Първа Интелектуална Олимпиада, Пекин 2008

Организационен комитет по Интелектуални Спортове
    в помощ на медиите:
    1. Първи Световни/Олимпийски Игри по Интелектуални Спортове в Пекин - 1st World Mind Sports Games /1st WMSG/
    Официалният сайт на събитието: http://www.2008wmsg.org/ - на английски и китайски

2. Първи Световни/Олимпийски Игри по Интелектуални Спортове 1st WMSG ще се проведат с посредничеството на International Mind Sports Association (IMSA), със седалище Париж, Франция.
    IMSA обединява:
    World Bridge Federation – www.worldbridge.org
    World Chess Federation – www.fide.com
    World Draughts Federation - www.fmjd.org/
    International Go Federation – www.intergofed.org

3. Българска Федерация по Шахмат (БФШ) - www.chessbg.com
    Българска Бридж Федерация Бридж (ББФ) - www.bgbridge.org
    Българска Го Асоциация (БГА) – www.bga.bg. Играта Го е най-старата интелектуална игра, изобретена в Китай преди около 4000 години.

4. Послание от Организаторите
    Първи Световни/Олимпийски Игри по Интелектуални Спортове , упълномощени от Международния олимпийски комитет, наследяват и продължават неспокойния спортен дух, разчитайки на мъдростта, и така създават по-големи възможности. Тези игри на високо равнище дават нов шанс за международен обмен и са нов етап за всички партньори.

На база на основната идея „Цивилизацията има различен произход, мъдростта няма граници” Комитетът по организацията на Първите Световни/Олимпийски Игри по Интелектуални Спортове предоставя на всички партньори разнообразни възможности за публичност и реклама, за да свърже взаимно идеята за мъдрост с корпоративната култура и за да осигури успеха на Първите Световни/Олимпийски Игри по Интелектуални Спортове.

Медийни ресурси и публичност в полза на общността.
    С голямата подкрепа на Международната асоциация по интелектуални спортове, Китайското правителство и партньорите, Комитетът по организацията на Първи Световни/Олимпийски Игри по Интелектуални Спортове осигурява широк медиен обхват и голяма публичност от телевизия, интернет, самолетни медии, радиопредавания и външна реклама, за да постигне единство и взаимодействие с целия свят.

Церемонии по откриването и закриването
    Време: 3 Октомври и18 Октомври 2008
    Местонахождение: Пекин, Китай
    Мащаб: Около 2500 спортисти и 600 официални гости от 150 страни и региони
    Тема: Церемониите по откриването и закриването показват дългата история и култура на интелектуалните спортове и въплъщават високото ниво на Първите световни интелектуални игри, създавайки очарователна културна атмосфера.

5. Лица за контакти от Организационен Комитет:

г-жа Евелина Керчева от Движение за хармонично развитие на човека BMST
    evelina55@gmail.com,
    г-н Йони Лазаров, председател на Българска Го Асоциация
    ioni.lazarov@gmail.com

Относно: Първа Интелектуална Олимпиада, Пекин 2008

Не четох линковете, но в какви спортове ще са състезанията? Аз се сещам за шах... други?

Comment

Бридж и Го, май...
      Кой, ако не аз, кога, ако не сега...

Comment

Спортните дисциплини са пет: Шахмат, Спортен бридж, Шашки, Го (вейци, weiqi), китайски шах (сянци, xiangqi).

Разрешено е и за наблюдатели. Без да носят (използват) джиесеми и "друга електроника".

Тъй като аз съм капитана на българския отбор по Го (вейци), обещавам на всеки който дойде, че ще му покажа как се играе. Казват, че правилата се учели за 7 минути, а след това е нужно години да разбереш за какво става въпрос

Официалният сайт на събитието (на китайски и английски) е: http://www.2008wmsg.org/

Comment

Хм, какво означава "да дойде"?
          В Пекин ли?
          Ако аз искам да дойда за да участвам в състезанието по Го, какво трябва да направя?

Не, сериозно те питам - обичам да играя Го, минал съм първите седем минути и бих участвал в нещо подобно.
          Кажи нещо повече, моля те.

Comment

Първоначално написано от Antony Виж мнението
            .... - обичам да играя Го, минал съм първите седем минути и бих участвал в нещо подобно.
            ....

аз пък съм минала първите 7 минути на шах. И също обичам да играя. Ама не бих участвала

Comment

Първоначално написано от Kremena Виж мнението

аз пък съм минала първите 7 минути на шах. И също обичам да играя. Ама не бих участвала
              Е, моля те - цял семестър ходя на шах, всеки четвъртък вечер!
              А Го-то го открих в Израел и наистина меи харесва. Много по-готино е от шаха. Общо взето играех най-вече в нета.
              Разликата м/у едната и другата игра е че едната е преди всичко агресия - шаха - докато другото е по-стратегическа - там заобикаляш една фигура на на противника - и така му го отстраняваш от игра.

Comment

Първоначално написано от Antony Виж мнението
                Е, моля те - цял семестър ходя на шах, всеки четвъртък вечер!
                А Го-то го открих в Израел и наистина меи харесва. Много по-готино е от шаха. Общо взето играех най-вече в нета.
                Разликата м/у едната и другата игра е че едната е преди всичко агресия - шаха - докато другото е по-стратегическа - там заобикаляш една фигура на на противника - и така му го отстраняваш от игра.
                всичко ми се изясни сега
                И да не се връщаш без медал ако ще и тиквен (ще го качим на първа страница тук... ако Лорда разреши )

Comment

Ами Игрите са в Пекин.
                  "Да дойде", означава да дойде в турнирната зала в Пекин.
                  Който не се е записал досега за участие - може само да наблюдава

Има много възможности да се играе Го. Например, в Интернет. Понеже играта е изобретена в Китай - във всеки град и университет има го-клуб. Понеже играта се смята за трудна тя се счита, че е за елита; поради тази причина трудно може да се види на улицата да се играе, както сянци китайски шах.

Го отразява китайският, респективно азиатския начин на възприемане на света. И е много стратегическа игра.

Радвам се, че някои са минали "първите 7 минути" в нея

Ако имате въпроси свързани с Го или Олимпиадата, ще се радвам ако мога да отговоря...

Comment

MisterGo, моля те, препоръчай някой сайт, където човек може да се упражнява в Го.

Comment

Първоначално написано от tin Виж мнението
                      MisterGo, моля те, препоръчай някой сайт, където човек може да се упражнява в Го.
                      Ако може и първите 7 минутки да са включени вътре............
                      www.bulgariansinuae.com

Comment

Приветствие на Президента на Международния Олимпийски Комитет, г-н Жак Рох, към 1st World Mind Sports Games

От името на Олимпийския комитет, бих искал да предам най-добри пожелания към участниците на Първите Световни Интелектуални Игри в Пекин от 3 до 18 октомври 2008.

Непосредствено след летните Олимпийски игри, китайската столица събира за първи път най-добрите състезатели на пет интелектуални игри: бридж, шахмат, Го, шашки и китайски шах – всичките тези игри много популярни в Китай.

Аз съм убеден, че това първо издание, организирано от International Mind Sports Association (IMSA) ше допринесе за развитието на тези интелектуални игри по света.

Аз желая всички успехи на организаторите на Първите Световни Интелектуални Игри! Сполука за всички участници!

Приветствие от г-н Лю Пън, министър на спорта в Китай

През октомври 2008, 1st World Mind Sports Games ще се състоят в Пекин. Това ще бъде ново важно спортно международно събитие, което ще последва лятната олимпиада и параолимпийските игри и ще поддържа интереса на любителите на умствените спортове от всички страни. От името на Министерство на спорта на Китай и Китайския олимпийски комитет, бих искал най-топло да поздравя с добре дошли всички състезатели и треньори.

В сравнение с физическите спортове, умствените спортове предполагат ментална активност. В продължение на дългата история, умствените спортове, по уникален начин са допринесли за развитието на спорта и човешката цивилизация като цяло. 1st World Mind Sports Games за първи път включва пет умствени спорта: бридж, шахмат, Го, шашки, сянци (китайски шах). Това е голяма творческа среща и развите на спорта и действително ще обогати мъдростта на човешката цивилизация като цяло. Аз вярвам, че с успеха на 1st World Mind Sports Games, умствените спортове, важен компонент на физическата култура ще останат още по-популярни сред обществеността и ще обогатят спорта като цяло.

Аз желая на всички участници огромен успех в съревнованията!

Comment

За запознаване на разнообразните културни аспекти на Го, препоръчвам www.weiqiland.net Това е български сайт, много по-добър от аналогични такива, поради простата причина, че има ценни материали непреведени на други езици.

А относно игрови сървъри www.kiseido.com

Comment

Древната игра на шах е позната още в ранната история на Китай, и то в различни варианти. Така например играта ГО (това е японското название на играта, с което е позната и у нас) е наричана "шах на обсадата" (уейци 围棋). Казват, че тази игра е същинска войни и следва военни правила на действие. Обичайният шах пък съответствал на "Диаграмата на Жълтата река" (Хъту 河图). Разказват, че човекът, който пръв осъзнал този факт, победил незабавно майстора, срещу когото играел. "Диаграмата" представлява своеобразен магически квадрат. "Фигуралният шах" (сянци 象棋) е свързан с астралната символика, а от друга страна се твърди, че възпроизвежда китайския футбол!

Шахът е едно от "четирите изкуства". Играчи на шах присъстват често в китайските картини. Прочута е например историята за това, как божествата на Северния и Южния полюс играят шах, едно момче се спира за момент да ги погледа и когато после се връща у дома си установява, че са изминали много години!
                            По-глупаво, по-тъпо, по-нещастно, по-нечистоплътно и по-мръсно племе от кучеядците няма в цялата галактика!

Comment

Първоначално написано от SASKO Виж мнението
                              "Фигуралният шах" (сянци 象棋) е свързан с астралната символика, а от друга страна се твърди, че възпроизвежда китайския футбол!

Шахът е едно от "четирите изкуства". Играчи на шах присъстват често в китайските картини.
                              Много образно изказване!

"Сянци" китайски шах означава "игра на слоновете", също "игра на образите и асоциациите". Реката, която разделя двете войски е "Небесната река", тоест Галактиката.

Едно от четирите изкуства е "ци", , което присъства в сянци и вейци (Го). Така и Го и сянци са част от четирите изкуства.

Comment

Working...
                              X