Анонс

Collapse
No announcement yet.

Какво не знаете за Саудитска Арабия

Collapse
X
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

Относно: Какво не знаете за Саудитска Арабия

Здравей,
    Щом приятеля ти е Йорданец тои ще те заведе , щом е ходил е наясно с етапите на правене на виза .Избрал си добро време за ходене защото имено сега е отворено за ОМРА,и надявам се че няма да имаш проблеми.
    Ако си чел и други мои постинги би трябвало да си разбрал че съм омъжена там за местен.
    Един човек попита Пророка (с.а.с):
    „Какви видове дела (или какви качества) от исляма са добри?”
    Пророка отговори:
    „Да нахраниш (бедните), да поздравиш тези,които познаваш и тези, които не познаваш.”

http://en-gb.facebook.com/pages/%D0%...41594839188620

Comment

какво е това "омра"/"умра"?

Comment

Здравей, Сесил.
        Доколкото разбрах от приятеля ми те могат да влизат в страната без визи, но не съм сигурен.
        Мисля, че през цялото време на годината е отворено за умра, освен през сезона за хадж. Аз имам намерение да отида през месец Рамадан.
        Всъщност се регистрирах в този сайт само заради теб , защото видях, че си писала за Саудитска Арабия. Не знам как да ти прочета постингите, но сега ще опитам, че ми е много интересно. А ти като си омъжена за тамошен, мюсюлманка ли си или не? Ако не си мюсюлманка все още ли е задължително да ходиш със забрадка? Пиши още неща за Саудията
        Поздрави

Comment

Първоначално написано от fiestahami Виж мнението
          ....Не знам как да ти прочета постингите, но сега ще опитам, че ми е много интересно. ...
          Кликни в някой пост на sesil върху ника й, и там избери "открий още мнения на sesil"

Comment

"Умра" (omrah), вярно е да се чете с "у", тъй като в арабския няма "о", е поклонение като хаджа. Разликата е, че хаджът е едно от петте стълба на исляма и е задължителен за този, който има възможност, а умрата не е задължителна. Хаджът се извършва в определени дни (около празника Курбан Байрям), а умрата може да се извърши по всяко време на годината. Т.е. умра е нещо като малък хадж. Дано разбираш

Comment

"Умра" (omrah), вярно е да се чете с "у", тъй като в арабския няма "о", е поклонение като хаджа. Разликата е, че хаджът е едно от петте стълба на исляма и е задължителен за този, който има възможност, а умрата не е задължителна. Хаджът се извършва в определени дни (около празника Курбан Байрям), а умрата може да се извърши по всяко време на годината. Т.е. умра е нещо като малък хадж. Дано разбираш
              Не съвсем... А какво е "хадж" (това с петте стълба не ми е много ясно). Някакви обреди ли са това? Нещо като Рамадан?! Знам, че по него време (Рамадана) не се яде, пие ... и други работи не се правят май, от изгрев до залез слънце. Или? Ама другите две неща (умра и хадж) нищо не ми говорят. Разкажете ако имате време и желание.

Comment

Ами мога да ти щажа за петте стълба на исляма
                1. Да приемеш, че няма друг бог освен БогЪТ (Аллах) и че Мухаммед, мир нему, е пророк и пратеник.
                2. Да отслужваш молитва (намаз, салят) 5 пъти на ден в определено време. По време на молитвата се четат откъси от Корана, има поклони, слагане челото на земята и т.н. Преди молитвата се извършва ритуално измиване (абдест, уду).
                3. Да постиш/говееш в Рамадан. От изгрев до залез е збранено да се яде, пие, пуши, да се влиза в полов контакт.
                4. Даване милостиня на бедните. Който притежава определено богатство повече от една година (минимумът е да имаш около 80грама злато или паричната стойност) трябва да даде 2.5% от него на бедните.
                5. Извършване на поклонение Хадж в Мека. Там се намира джамията Месджид ел-Харам с Каабето в нея (черна постройка, към която се обръщаме по време на молитва). Извършват се ритуали като обикаляне около Каабето 7 пъти, стоене в местността Арафат, Мина, Музделифа и др.

Това бяха стълбовете на исляма. Но за да е човек мюсюлманин трябва да вярва в 6 неща:
                1. В Аллах
                2. В ангелите Му
                3. В свещените книги, които е изпратил на хората (Евангелие, Тора, Коран и др.)
                4. В пророците (от Адам до Мухаммед , общо около 124 000)
                5. В Съдния ден, в задгробния живот, че има съживяване след смъртта и че има рай и ад
                6. В съдбата, че всичко е предопределено, че доброто и лошото е от Аллах

Мюсюлманите имат два големи празника: Рамадан Байрям (отбелязва края на месец Рамадан) и Курбан Байрям (коли се жертвено животно, по това време се извършва Хаджа). Празниците се изчисляват по лунния календар, а лунната година е с 10 дни по-къса от слънчевата. Затова празниците всяка година са с 10 дни по-рано и за около 36 години минават през цялата година)
                Дано да помогнах, питайте, ако ви интересува нещо повече

Comment

Ти си вярващ мюсюлманин, така ли?

Comment

Здравей, Сесил.
                    Доколкото разбрах от приятеля ми те могат да влизат в страната без визи, но не съм сигурен.
                    Мисля, че през цялото време на годината е отворено за умра, освен през сезона за хадж. Аз имам намерение да отида през месец Рамадан.
                    Всъщност се регистрирах в този сайт само заради теб , защото видях, че си писала за Саудитска Арабия. Не знам как да ти прочета постингите, но сега ще опитам, че ми е много интересно. А ти като си омъжена за тамошен, мюсюлманка ли си или не? Ако не си мюсюлманка все още ли е задължително да ходиш със забрадка? Пиши още неща за Саудията
                    Поздрави
                    Много странен въпрос задаваш...
                    И ако не сам мюсулманка как изобщо ще съм омъжена за местен.
                    Ти добре си усведомен за исляма и би трябвало да знаеш тия работи
                    че ако искам да съм му съпруга трябва да приема исляма.
                    За Саудията както пишеш, ако наистина отидеш и видиш как е положението там боя се че малко ще те разочаровам,Не си мисли че като е мюсулманска държава всички са толкова набожни, Те са по бетер и от нас .Абаята -палтото черното дето го носим е задалжително дори и за чужденците, Тарха - кърпата дето е задалжителна също и накрая , НИКАБ- малка забрадка дето се слага на очите .... Не си правя маитап но маиками като доиде ми викаше костенурките нинжа.Тоест и тя ходи с палто и карпа иначе няма да я пуснат навън от летището
                    За жените местните араби говорят за техните имам предвид "" Ако излезе от употреба АБАЯТА - голи ще тръгнат Има една дума Парите развалят хората това се случва и сас тях....
                    Пророка отговори:
                    „Да нахраниш (бедните), да поздравиш тези,които познаваш и тези, които не познаваш.”

Comment

Здравей, Сесил.
                      Поздрави
                      Неможе приятелят ти да влезе в страната без виза гарантирам ти го
                      , че не е вярно.Казах че сезона е за омра защото после ще стане много топло който не е свикнал не издържа, на топлината
                      Пророка отговори:

Comment

Много добре знам за какво говориш, Сесил. Това, че е мюсюлманска държава както казваш не ги прави набожни и вярващи, но съм сигурен, че в по-голямата си част са такива (вярващи). А и всяко стадо си има мърша! Чел съм, че за кралското семейство законите на Шериата са невалидни и те си правят каквото си поискат. Също че често саудитци излизат в Европа, само и само да си "поживеят", да се отдадат на страстите.
                        Ами попитах те дали си мюсюлманка, защото по принцип е позволено за мюсюлманин да се ожени за еврейка или християнка (не е препоръчително, но не е и забранено), но явно в Саудитска Арабия е забранено.
                        Ти как прие исляма: защото искаше да се омъжиш за съпруга ти, или защото наистина си убедена в исляма? Извършваш ли всички обреди, които трябва да се извършват? Как се запозна с мъжа ти?
                        Много интересно взе да ми става в този форум
                        Поздрави

Comment

Забравих да те питам, Сесил, ти била ли си в Мека (със съпруга ти)?

Comment

Хе Хе направо ме учудваш с въпросите си .През рамадана се ходи всеки ден.Ти на колко годи ни си
                            Пророка отговори:

Comment

Аз съм на 19 г. А ти?
                              Ах...кой като вас...всеки ден в Мека през Рамадан
                              Между другото знам я тази песен, много е хубава, машаАллах, също много съм плакал.
                              И като каза, че си плакала на тази песен, ми отговори на всичките въпроси

Comment

Щом си на 19 гд
                                Вероятно и още учиш това е моето послание
                                за теб когато си мислиш че си забравил нещо:
                                اللهم يا جامع الناس في يوم لاريب فيه إجمع علي ضالتي
                                Пророка отговори:

Comment

Working...
                                X