Анонс

Collapse
No announcement yet.

Работа в Белгия

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

• Работа в Белгия

От няколко дена следя холандския форум за търсене на работа и прочетох много интересни и полезни неща за което благодаря на нашите сънародници там. Иска ми се обаче да споделя мнения и със българи, живеещи в Белгия. Надявам се да не са чак толкова малко и да стане интересна тема. Ми това е от мен за сега.
    Споделете

Относно: Работа в Белгия

Ами какво да споделя? Всичко зависи от това законно ли си в Белгия или не. Ако си законно но като студент имаш право на мах 20 часа и то при положение че имаш разрешително, ако си имаш по една или друга причина белгийски паспорт е много по- лесно, всички вратички са отворени. Ако пак си незаконно няма на какво да се надяваш. Това е като в всяка една страна. Аз лично не съм чувала за проекти в общината от където можеш да намериш работа но сам чувала много често въпроса:имате ли разрешение за работа? А то се изкарва ако имаш работодател, малко увъртян кръг ама нищо А на въпроса ми до общината от тази седмица: Какво ще стане с българите след 1 януари и по какви параграфи ще се третитрат ми беше отговорено че до този момент не са получавали никакви официални документи с нареждания и че най вероятно положението ще остане същото, което пак ще рече че и след януари работата ще е пак същата.
    Предлагам да пием по една белгийска бира по случаят
    Всяка година в Европейския съюз се избиват над 360 милиона свине, овце и добитък, над 4 милиарда птици и 25 милиона други животни заради тяхното месо, кожа и перушина. За много от тях смъртта настъпва в пълно съзнание и жестока агония.

Comment

здравейте приятели аз работа в Белгия от две години. Станах съдружник на фирма и така получих документи. Но това е голям риск. Не съветвам никого да го прави.Сега искам да се махна от тази фирма но това означава че ще ми вземат каратата. И с тази карта имам право на работа само в тази фирма. Може ли някой да ми помогне и да ме посъветва какво да направа.Искам да се махна от тази фирма и да започна някъде на работа като работник не като съдружник, защото предполагам знаете какви са данъците тук. Знае ли някой нещо. моля ви помогнете ми.

Comment

Първоначално написано от ismi
        здравейте приятели аз работа в Белгия от две години. Станах съдружник на фирма и така получих документи. Но това е голям риск. Не съветвам никого да го прави.Сега искам да се махна от тази фирма но това означава че ще ми вземат каратата. И с тази карта имам право на работа само в тази фирма. Може ли някой да ми помогне и да ме посъветва какво да направа.Искам да се махна от тази фирма и да започна някъде на работа като работник не като съдружник, защото предполагам знаете какви са данъците тук. Знае ли някой нещо. моля ви помогнете ми.
        Добре дошла!
        Мисля че ще бъде много трудно. За да си намериш работа като работник ти трябва разрешение, което се изважда от рабтодателят, които трябва да докаже че само ти можеш да вършиш определена работа. чрез интерими цялата тази работа е невъзможна, защото там директно ти искат това разрешение. Остава ти да следиш редовно обяви в сайтове или вестници и може би, може би... Kаква ти е професията и какви езици говориш?
        Всяка година в Европейския съюз се избиват над 360 милиона свине, овце и добитък, над 4 милиарда птици и 25 милиона други животни заради тяхното месо, кожа и перушина. За много от тях смъртта настъпва в пълно съзнание и жестока агония.

Comment

привет и от мен! аз също пребивавам в белгия, и имам временен белгииски паспорт. врътката при мен е че мога да си работя колкото искам, но да не превишавам някакъв базис от заплатата си, което не е много. често поработвам там, но проблемът е че това лято работих в една библиотека и ми плащаха по 4,13 евро на час , нещо ми се губи смисъла да бачкаш по цял ден за 30 евро. то къде по напред да ги изхарчиш. разбира се не знам при другите как е, може и да има по далаверско работене, където наистина можеш да спе4елиш добри пари. то народа си го е казал, който търси намира

Comment

Първоначално написано от ismi
            Станах съдружник на фирма и така получих документи. Сега искам да се махна от тази фирма но това означава че ще ми вземат каратата. И с тази карта имам право на работа само в тази фирма. Може ли някой да ми помогне и да ме посъветва какво да направа.Искам да се махна от тази фирма и да започна някъде на работа като работник не като съдружник, защото предполагам знаете какви са данъците тук. Знае ли някой нещо. моля ви помогнете ми.
            Както ти писа и citroen, положението е много сложно. Може единствено да стане, ако убедиш даден работодател да ти издейства работна карта, но те като чуят за подобно "усложнение" не са очаровани. Ако си имаш местно гадже, може да сключите "договор за съжителство" (samenlevingscontract), който не е толкова задължаващ, колкото брака, но ти дава право да работиш. Имай предвид обаче, че процедурата е много дълга и мъчителна - бумащина, проверки от полицията и т.н. За друг вариант не се сещам. Въпреки, че след нова година влизаме в ЕС, това също не променя нищо, поне първите 3 години. Пожелавам ти успех

Comment

Здравейте отново приятели. Проблема при мен е че работя при приятеля си, но в последно време нещата не вървят, така че не мога да сключа брак или съвместно съжителство с него. На въпроса на SITROEN знам английски, турски и малко фламански. Тук работя в един ресторант, а в България сам завършила тюркология. Незнам как ще се оправя. Май ще си остана съдружник на фирмата още дълго време.

Comment

Здравейте

Аз имам следното питане.. дано някой може да ми помогне.
                Аз уча магистратура в Брюксел, но имам още една година, а искам да открия фирма с още един съдружник от България. Ако открия фирмата дали ще ми дадат право на работа като operating manager на фирмата и въобще дали е възможно да открием фирма с 2ма директори, които не са белгийци.
                Аз така или иначе ще се допитам до адвокат, но все пак разчитам, че може някой от вас да има опит..
                Мерси предварително

Руди.

Comment

Здравей!
                  Можеш, всичко можеш стига да искаш и да имаш пари, защото в Белгия едно такова сдружение струва много. Най евтиното е 18.500 в банка, другото отделно. Има и по- скъпи, според зависи какво ще е сдружението и каква ще му е дейноста. Мисля че бяха 6 различни вида ако не се лъжа.

Първоначално написано от rudy
                  Ако открия фирмата дали ще ми дадат право на работа като operating manager на фирмата
                  Тва не го разбирам. Кой да ти даде право?
                  Един съвет: вземи си първо дипломата, тя ще ти спести много главоболя. По принцип ако искаш да откриеш фирма в Белгия трябва да имаш издържан изпит по управление на фирмата. Дипломата се признава като такъв изпит.
                  Френски или фламандски говориш?

Comment

Първоначално написано от Citroen
                    Здравей!
                    Можеш, всичко можеш стига да искаш и да имаш пари, защото в Белгия едно такова сдружение струва много. Най евтиното е 18.500 в банка, другото отделно. Има и по-скъпи, според зависи какво ще е сдружението и каква ще му е дейноста. Мисля че бяха 6 различни вида ако не се лъжа.

Тва не го разбирам. Кой да ти даде право?
                    Един съвет: вземи си първо дипломата, тя ще ти спести много главоболя. По принцип ако искаш да откриеш фирма в Белгия трябва да имаш издържан изпит по управление на фирмата. Дипломата се признава като такъв изпит.
                    Френски или фламандски говориш?
                    Здравей Citroen,

От постингите ти си правя извод, че много добре си запозната с живота и правата на Българите в Белгия. Имам един зов за помощ.

Аз живея в Антверпен и спешно търся работа като чистачка, миячка, помощ на възрастни хора, шивачка, помощник в кухня или обикновен работник на поточна линия, пакетиране...

Дъщеря ми също живее тук. Тя има диплома за висше икономическо образование от България. Може ли с нея да открием фирма в Белгия, признават ли нейната диплома за откриване на фирма? Тя говори свободно английски език, а аз средно добре фламандски език. Откъде мога да разбера колко вида фирми има в Белгия, предполагам едноличен търговец е най-евтината, но дали ми дава право да работя и пребивавам в Белгия?! Към кого да се обърнем за да ни открие фирма и колко такси трябвя да платим?

Предварително ти благодаря за отговора!

Поздрави,
                    Доби
                    Dobi

Comment

Здравей Доби,
                      Виждам, че имаш доста въпроси, на които трудно се намира отговор само в един постинг. Аз не съм специалист в областта, но мога да те насоча към организацията на свободнопрактикуващите в Белгия http://www.startersservice.be/. Мисля, че е най-добре да се допитате до тях, защото формалностите за откриване на фирма са много. По принцип българското гражданство на дъщеря ти не е проблем, защото вече сме и в ЕС. Според мен незнанието на фламандски може да се окаже най-големия проблем.
                      По другия въпрос за работа, най-добре потърси в сайта на агенцията по труда http://www.vdab.be. Там е събрана информация от най-големите сайтове за работа. Друг вариант е да търсиш обяви по улиците или да си купиш Vacature, списание за работа. Това е от мен. Успех

Comment

Здрасти и от мен.
                        Sybil ти е дала линка на сайта от които можеш да немриш много информация. На сайта на UNIZO можеш да намериш къде в района ти има тяxна кантора, можеш да получиш информация и дори да посетиш кратък курс за "ограмотяване" в областа. По принцип ще е най- добре да се обърнеш директно към тях, защото това са хората които знаят. Дали ще бъде UNIZO или КМО Direct, няма разлика според мен. Ще ти дам и един друг сайт, който е по скоро портал със всякаква информация, като почнеш от данъците и стигнеш до да кажем околната среда, все нужни неща при започването или упражняването на собствена дейност.

Сега по принтип мисля че езика няма да е никакъв проблем при откриването на фирма, проблема ще дойде по късно със намирането на работа. И като споменах намиране на работа, адреса които ти е дала Sybil на VDAB няма да ти е много полезен. Съжалявам, но VDAB е националното бюро за безработни, в което дори и на този етап българи със български пасорти не могат да припарят, освен на места които са твърде не квалифицирани или прекалено странно квалитфицирани. Надявам се да има опровержение на написаното по- горе, но твърде се съмнявам. За сега познавам само една българка получила работа от там, но тя е със белгийски паспорт.
                        C какво иска да се занимава дъщеря ти тук? Дали ще и признаят дипломата ще ти кажат във самото бюро на UNIZO или КМО, аз не мога да кажа, същото за изпита. Таксата за самото откриване на фирмата не е висока (около 150 евро), после зависи тя като самонаета или като сдружение ще е, това го решавате вие. Просто се обани към UNIZO и ще ти се изясни всичко.

Дерзай, успех, ако има въпроси давай, дано сам помогнала.
                        Last edited by Citroen; 21-08-07, H:i.

Comment

Първоначално написано от Dobi.Stefanova

Аз живея в Антверпен и спешно търся работа като чистачка, миячка, помощ на възрастни хора, шивачка, помощник в кухня или обикновен работник на поточна линия, пакетиране...

Поздрави,
                          Доби
                          Доколкото разбрах Доби търси работа като чистачка, миячка и т.н. За това дадох сайта на VDAB, а не да търси работа на дъщеря си, която пък иска да отваря собствена фирма...По принцип ако имаш редовни документи за законно пребиваване може да се запишеш във VDAB без никакъв проблем (знам го от личен опит). Те работа няма да ти намерят, трябва сама да си я търсиш, но ако не знаеш как, ще те научат безплатно. Ако не ти трябва помощ, си търсиш сама в сайта им и сама се обаждаш на работодателя, пък от там - каквото сабя покаже.
                          Не искам да правя реклама на VDAB, но те разполагат с най-голямата база данни за работа в Белгия. Друг е въпроса дали някой лично ще ти помогне.
                          Успех

Comment

Първоначално написано от sybil
                            Доколкото разбрах Доби търси работа като чистачка, миячка и т.н. За това дадох сайта на VDAB, а не да търси работа на дъщеря си, която пък иска да отваря собствена фирма...По принцип ако имаш редовни документи за законно пребиваване може да се запишеш във VDAB без никакъв проблем (знам го от личен опит). Те работа няма да ти намерят, трябва сама да си я търсиш, но ако не знаеш как, ще те научат безплатно. Ако не ти трябва помощ, си търсиш сама в сайта им и сама се обаждаш на работодателя, пък от там - каквото сабя покаже.
                            Не искам да правя реклама на VDAB, но те разполагат с най-голямата база данни за работа в Белгия. Друг е въпроса дали някой лично ще ти помогне.
                            Успех
                            О аз нямах предвид да търси работа за дъщеря си там (особено пак ако дъщеря и си открие фирма, е направо недопустимо да се обръща към VDAB за помощ), нещо не си ме разбрала. Казах че VDAB няма да и помогне. Записването не е намиране на работа. Ето пак опираме до националноста, защото ако белгиец се запише там, те му търсят работа. Но ако пак започна да обяснявам, просто ще повторя постовете от преди. Нищо, да пробва жената, може пък и да бъркам.

PS. Сега ми стана интересно, казваш че си със редовни документи, записала си се там и имаш работа (???) чрез VDAB? Разкажи малко повече
                            Last edited by Citroen; 21-08-07, H:i.

Comment

И като споменах намиране на работа, адреса които ти е дала Sybil на VDAB няма да ти е много полезен, освен ако дъщеря ти не иска да работи като касапин
                              .
                              О аз нямах предвид да търси работа за дъщеря си там
                              Нещо не ми стана ясно какво искаш да кажеш?
                              Това, което аз исках да кажа е:
                              1/ В сайта на VDAB може да се търсят обяви за работа, на които да се отговаря лично от заинтересования. Напр. зададох търсене на работа за чистачки в Антверпен и получих 123 отговора. Може да се почне от там.
                              2/ Може да се регистрираш във VDAB от момента, в който са ти издали някакъв местен документ за самоличност, т.е. са те записали в регистъра на общината и са ти дали номер (rijksregisternummer).
                              3/ Никъде не твърдя че VDAB могат да ти намерят работа, но не пречи да се запишеш (само ако искаш ).
                              Мога само да добавя, пак от личен опит, че ти се полага trajectbegeleider, нещо като консултант, който те вика на разговор и се опитвате заедно да решите проблема с намирането на работа. Пак повтарям, това не е гаранция за намирането на работа!!!
                              В отговор на последния въпрос, да, намерих си работа чрез VDAB и, да, бях с български паспорт. Но това си е чиста случайност и няма нищо общо с темата, която е да помогнем на Доби да намери обяви за работа. Оттам нататък тя си решава как да постъпи.
                              Ами май тва исках да кажа. Дано да съм се изразила достатъчно ясно.

Comment

Working...
                              X