Анонс

Collapse

Правила на форума

Добре дошли във форума на Испания, който е част от форумите по държави към bghelp.net. Това е една чудесна инициатива и се надяваме, че форумът, заедно с участниците в него, ще допринесе с всичко възможно, свързано с процеса на имиграция, адаптация и развитие на испанска земя.

Моля още веднъж да прочетете секцията Често Задавани Въпроси (F.A.Q.)

Преди да публикувате мнения моля да отделите няколко минути и да прочетете нашия Форумен Правилник.

Желателно е писането на кирилица. Ако нямате, може да ползвате вградената в сайта кирилица, която виждате горе вдясно. Когато натиснете с дясното копче, горе ще "падне" меню, от което може да изберете българската фонетична (BP) или бългаската стандартна (по БДС) клавиатура (BG). Разбира се ако не можете или имате някакъв проблем, може спокойно да използвате и латински букви.
Публикуването на лична кореспонденция във форума, без съгласието на подателя, е против правилата и разбиранията ни!

Това е за сега и още веднъж: Добре дошли!
See more
See less

пътуване на дете само

Collapse
X
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

• пътуване на дете само

Интересува ме какви документи са необходими на дъщеря ми да пътува лятото сама до БГ от Мадрид. Тя е на 6 и с бащата, на когото ще гостува за месец сме разведени. Тя е БГ гражданин с резидеция от Испания. Чух за някакво пълномощно, но сме в Ланзароте и тук нямаме консулство.
    Благодаря на всички,които могат да помогнат.

Относно: пътуване на дете само

а нали има опции за придружител на детето!Служебен, такъв от авиокомпанията или летището.На знам точно.Виждала съм на посрещане как се предава едно дете на посрещачи-документи, свреки, подписи.....
    Освен това един разговор с летището и авиокомпанията могат да дадат много точна информация.
    Всъщност, да не те обърквам, сигурна съм че някой може да се включе с подробна информация.
    А !?

Comment

Първоначално написано от mushovi Виж мнението
      Интересува ме какви документи са необходими на дъщеря ми да пътува лятото сама до БГ от Мадрид. Тя е на 6 ..
      За такова пътуване не е необходимо пълномощно!

Comment

Как така не е необходимо?Дори и да пътува с майка си ,детето трябва да пътува с пълномощно.Виж тук - но най-добре се обърни към посолството ни в Испания,те ще те информират със сигурност какво трябва да направиш.
        Last edited by K1; 06-02-08, H:i. Причина: поставяне на линк към тема по въпроса

Violetka´s site

Comment

Re: пътуване на дете само

Една моя приятелка си праща детето всяко лято в България. Детето й има паспорт и като се издава самолетния билет се казва, че е малолетно и на летището го поемат. Никога не е ставало въпpос за пълномощно. Даже преди 2 лета й позволиха да мине паспортния контрол (тя не пътуваше) в Zurich и тя можа да изчака до като детето се качи в самолета.

Comment

Пълномощно за влизане в БГ на малолетно дете не се изисква, но за излизане на детето е задължително!!!Направете си и копие защото трябва да им го оставите когато мианавате за проверка. Ако детето напуска БГ само, трябва пълномощно от вас и бащата. Ако излиза с единят родител, искат пълномощно от другият. Такова пълномощно можете да направите в консулството, като е добре да бъде за неопределен срок и за неопеределен брой излизания на детето от БГ.

Comment

Виж най-добре попитай в посолството в Мадрид по телефона първо.Ще получиш по точна информация (в последно време са бързи и учтиви).Със сигурност ще трябва да пътуваш до Мадрид за попълване на документи,но виж инфо за посолството тук

Comment

Не искам да ви развалям идилията, но все пак да обърна внимание че mushovi питаше изрично за пътуване от Мадрид към Бг. А за такова пътуване, както е известно в нейния случай пълномощно не се изисква. Останалото са свободни съчинения и интуитивни предположения.
                Обаждането до посолството също може да си го спести. От там разбира се ще и кажат че пълномощно е нужно. В посолството са бюрократи, занимават се с подписи и пълномощни - да не очаквате сами да кажат че от дейността им няма смисъл?!?

Comment

Първоначално написано от wijsneus Виж мнението
                  Не искам да ви развалям идилията, но все пак да обърна внимание че mushovi питаше изрично за пътуване от Мадрид към Бг. А за такова пътуване, както е известно в нейния случай пълномощно не се изисква. Останалото са свободни съчинения и интуитивни предположения.
                  Обаждането до посолството също може да си го спести. От там разбира се ще и кажат че пълномощно е нужно. В посолството са бюрократи, занимават се с подписи и пълномощни - да не очаквате сами да кажат че от дейността им няма смисъл?!?
                  ами добре де!Вече втори път правиш забележка.Вместо това вземи погни с малко информация, както се опитват хората в темата.
                  Аз не бих си спестила разговор по телефона с посолството!!!Ще се разориш ли!
                  А !?

Comment

Първоначално написано от amiami Виж мнението
                    ами добре де!Вече втори път правиш забележка.Вместо това вземи погни с малко информация, както се опитват хората в темата.
                    О.Кей помагам. Ето помощта: Темата е многократно, многостранно и изчерпателно обсъждана в този форум, и mushovi не си е направила елементарното усили да погледне дали въпроса, който задава не е вече обсъден, предъвкан и приключен.
                    Както биха казали някои: RtFM (read the fucking manual).

Comment

Първоначално написано от amiami Виж мнението
                      Мотивация за действие или бездействие рядко е единствено икономическа.

Comment

Благодаря на всички за инфото. Говорих с посолството/оказаха се впрочем много любезни и изчерпателни. Нужно е пълномощно и от двамата родители,тъй като детето само ще гостува в БГ,тоест ще влезе и излезе от страната. Това пълномощно бащата го парви в БГ а аз в Мадрид. За тези които не са в Мадрид като мен има опция да се направи при испански нотариус, да се прати в БГ където да се преведе и легализира. Посъветваха ме дори да изискам да си поставя подписа на пълномощното ако го правя при испански нотариус, въпреки че те нямат такава практика за да си спестя евентуални усложнения.
                        Още веднъж ви благодаря, форума е много полезен, Браво на създателите!

Comment

Свободни съчинения съвсем не са,защото на мен ми търсеха пълномощно от бащата на детето ми не само на излизане ами и на влизане.И не само това ами и акт за раждане.Тъй,че по добре жената да си подготви каквото се сети,щото не се знае кой на какъв кеф ще завари

Violetka´s site

Comment

Искам само да добавя следното, тъй като познавам процедурата в BG: Добре е (в зависимост от субективния фактор с нотариални функции- нотариус, завеждащ консулска служба и кмет (в особени случаи) - може да е и задължително!) да си носите акта за раждане, защото в него се вижда кои са родителите на детето и ЕГН-тата им. При евентуална промяна на имената на майката, вследствие прекратяването на брака тя ще може да бъде индивидуализирана по ЕГН. Декларацията за пътуване на дете в чужбина по принцип е необходима за пред българските власти на ГКПП при напускане пределите на РБългария, така че ако детето в крайна сметка ще се прибере при Вас в Мадрид, задължително ще му е необходима при пътуването в обратна посока.

Comment

Не искам да ви развалям идилията, но все пак да обърна внимание че mushovi питаше изрично за пътуване от Мадрид към Бг. А за такова пътуване, както е известно в нейния случай пълномощно не се изисква. Останалото са свободни съчинения и интуитивни предположения....
                              На конкретно зададеният въпрос, отговора е верен - предполага се, щото ето пък в Португалия искали декларация и при напускане на страната!? В Швейцария също не искат друго освен билет и валиден паспорт.

От там нататък наистина "предполагаме". Ако детето обаче трябва да се върне в Испания, което ми се струва логично предположение, без декларация няма да може да напусне БГ. За където и да пътува, явно!

Така или иначе става въпрос за Испания и наистина най-доброто е винаги да се проверява на место! Каквито и отговори и информация човек да получава по форумите.

Comment

Working...
                              X