Анонс

Collapse

Правила на форума

Добре дошли във форума на Франция, който е част от форумите по държави към bghelp.net. Това е една чудесна инициатива и се надяваме, че форумът, заедно с участниците в него, ще допринесе с всичко възможно, свързано с процеса на имиграция, адаптация и развитие на френска земя.

Моля още веднъж да прочетете секцията Често Задавани Въпроси (F.A.Q.)

Преди да публикувате мнения моля да отделите няколко минути и да прочетете нашия Форумен Правилник.

Желателно е писането на кирилица. Ако нямате, може да ползвате вградената в сайта кирилица, която виждате горе вдясно. Когато натиснете с дясното копче, горе ще "падне" меню, от което може да изберете българската фонетична (BP) или бългаската стандартна (по БДС) клавиатура (BG). Разбира се ако не можете или имате някакъв проблем, може спокойно да използвате и латински букви.
Публикуването на лична кореспонденция във форума, без съгласието на подателя, е против правилата и разбиранията ни!

Това е за сега и още веднъж: Добре дошли!
See more
See less

Как се почва работа във Франция

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

Относно: Как се почва работа във Франция

Здравейте и от мен!!!
    Значи на 26 год.съм и съм тук във Франция вече близо 2 год.Както всички знаете или предполагате животът тук не е така лесен,както си мислите или сте си мислили!!Информация за така наречената "карт ду сежур",необходима за нормалното ви регистриране и започване на работа,няма от къде да намерите,защото или никой не знае,или никой не казва!!!!Което се отнася и за останалите ви необходими документи,за нормален,прогресивен живот във Франция!!!И тъй като забелязъх,че този форум е доста по активен от останалите,реших да ви дам малко полезна информация,за стъпките които трябва да прдприемете,ако искате да дойдете и да живеете тук.

Значи,аз дойдох с кола,без да знам френски,с 300 евро!!!Естествено имах големият плюс,да се нанеса в квартирата на сестра ми,която живее тук вече 7 год.Но въпреки това,нейните усилия да ми помогне с оправянето на документите,бяха напразни,тъй като френската бюрокрация е невъзможна!!!Та ето как стигнах до моментното си състояние.В което имам сериозен договор,и съм на крачка от това да взема въпросният документ,разрешаващ ми да работя,да живея и да правя каквото си искам тук във Франция!!
    Работех 5 месеца,като мияч на чинии,в един ресторант,в градчето Палавас,което е на 10-15 км от града в който живея,Монтпелие.Договорът ми там беше CDD,което означава,че е договор с определен срок,и който по принцип не ми върши работа,за изваждането на документа,разрешаващ ми да работя.Но тъй като бях исключително бърз в работата си,работодателят много ме хареса,и забрави за зъкона.Въпреки всичко,аз си получавах редовно заплатата от 1300 евро за първите два месеца,когато нямаше много работа,а за 3-я и 4-я получих 1700 евро,тъй като имаше страшно много работа.По 200 човека,на вечер.Последният месец ми плати 2100 евро,защото имаше да ми исплаща почивките,които се бяхме разбрали,да работя допълнително.Това беше миналото лято,това лято пак ми звъня,но мене вече офертата не ме вълнуваше,тъй като намерих работа,като мияч на чинии в един друг ресторант,в съмият град,в който живея!!!Само че този път договорът ми е CDI,договор,на постоянна заетост.Искарах два месеца като мияч,и тъй като работата тък е доста натоварваща,доста от първоначалните ми колеги се отказаха,и както се казва "си биха шута"!Благодарение,на което аз малко по-малко започнах да се издигам!!!Постепенно станах близък с главният готвач,испълнявах всичко което ми казваше,работех с желание,и бързина,и благодарение на техниката и стажът,които имах от преди това,като готвач,сега съм заместник шеф в тази кухня,за шест месеца,без да говоря добре френски!!!!
    Относно документите,стана така.Обедих работодателят при който работя,че няма никакви такси,и проблеми да започна работа при него от правна гледна точка.Тъй като България е в ЕC,и за нас има приет закон,който ни позволява да работим в 150 професии,бес проблем,без такси.А за въпросната карта,разрешително за работа,която всеки работодател изисква,казах,че за да я извадя,трябва да представя трудов договор на постояна заетост"CDI",в перфектурата.Там където си оправяме всички българчета документите!!!Общо взето,кръговрата,на дюрокрацията!!!

Не е сложно,стига да знаеш,къде да ходиш и какво да питаш,дори и да не знаеш езика.Гледаш в нета,в речници и разговорници,питаш тук и там,ходиш мъчиш се,но накрая,ако не се предадеш,което е доста трудно ще успееш,няма къде да ходиш!!За това тези които искат да идват,стягайте се,няма да е лесно!!!Ако има въпроси за кой документ,къде да отида,по отношение на тази карта,питайте,ще се радвам да ви помогна!!!Когато си правих документите,почти на всички,правих фотокопие,именно с тази цел!!!!
    Защото,без да си помагаме,няма да стане!!!!

Comment

Здравейте!

Случайно, или не, намерих този форум. В момента и аз се намирам на някакъв кръстопът, мислейки и премисляйки нещата от живота. Иска ми се да променя нещо и вариант за това е да замина във Франция. Реалист съм и знам (по-скоро предполагам) огромните трудности, но да не би тук да няма такива... нормално е човек като не чувства удовлетвореност и отблагодаряване за труда, да се пробва някъде другаде. Та в момента чета адски много за условията и т.н.. Мерси на всички писали, особено тези с личен опит там. Успех на всички и нека си помагаме кой с каквото може, ако намеря важно инфо, ще пиша

Comment

и аз едно време почнах с миене на чинии в ресторант ....
        A man is as BIG as his Dreams

Comment

Първоначално написано от Теодор Виж мнението
          Здравейте и от мен!!!
          Значи на 26 год.съм и съм тук във Франция вече близо 2 год.Както всички знаете или предполагате животът тук не е така лесен,както си мислите или сте си мислили!!Информация за така наречената "карт ду сежур",необходима за нормалното ви регистриране и започване на работа,няма от къде да намерите,защото или никой не знае,или никой не казва!!!!Което се отнася и за останалите ви необходими документи,за нормален,прогресивен живот във Франция!!!И тъй като забелязъх,че този форум е доста по активен от останалите,реших да ви дам малко полезна информация,за стъпките които трябва да прдприемете,ако искате да дойдете и да живеете тук.

Значи,аз дойдох с кола,без да знам френски,с 300 евро!!!Естествено имах големият плюс,да се нанеса в квартирата на сестра ми,която живее тук вече 7 год.Но въпреки това,нейните усилия да ми помогне с оправянето на документите,бяха напразни,тъй като френската бюрокрация е невъзможна!!!Та ето как стигнах до моментното си състояние.В което имам сериозен договор,и съм на крачка от това да взема въпросният документ,разрешаващ ми да работя,да живея и да правя каквото си искам тук във Франция!!
          Работех 5 месеца,като мияч на чинии,в един ресторант,в градчето Палавас,което е на 10-15 км от града в който живея,Монтпелие.Договорът ми там беше CDD,което означава,че е договор с определен срок,и който по принцип не ми върши работа,за изваждането на документа,разрешаващ ми да работя.Но тъй като бях исключително бърз в работата си,работодателят много ме хареса,и забрави за зъкона.Въпреки всичко,аз си получавах редовно заплатата от 1300 евро за първите два месеца,когато нямаше много работа,а за 3-я и 4-я получих 1700 евро,тъй като имаше страшно много работа.По 200 човека,на вечер.Последният месец ми плати 2100 евро,защото имаше да ми исплаща почивките,които се бяхме разбрали,да работя допълнително.Това беше миналото лято,това лято пак ми звъня,но мене вече офертата не ме вълнуваше,тъй като намерих работа,като мияч на чинии в един друг ресторант,в съмият град,в който живея!!!Само че този път договорът ми е CDI,договор,на постоянна заетост.Искарах два месеца като мияч,и тъй като работата тък е доста натоварваща,доста от първоначалните ми колеги се отказаха,и както се казва "си биха шута"!Благодарение,на което аз малко по-малко започнах да се издигам!!!Постепенно станах близък с главният готвач,испълнявах всичко което ми казваше,работех с желание,и бързина,и благодарение на техниката и стажът,които имах от преди това,като готвач,сега съм заместник шеф в тази кухня,за шест месеца,без да говоря добре френски!!!!
          Относно документите,стана така.Обедих работодателят при който работя,че няма никакви такси,и проблеми да започна работа при него от правна гледна точка.Тъй като България е в ЕC,и за нас има приет закон,който ни позволява да работим в 150 професии,бес проблем,без такси.А за въпросната карта,разрешително за работа,която всеки работодател изисква,казах,че за да я извадя,трябва да представя трудов договор на постояна заетост"CDI",в перфектурата.Там където си оправяме всички българчета документите!!!Общо взето,кръговрата,на дюрокрацията!!!

Не е сложно,стига да знаеш,къде да ходиш и какво да питаш,дори и да не знаеш езика.Гледаш в нета,в речници и разговорници,питаш тук и там,ходиш мъчиш се,но накрая,ако не се предадеш,което е доста трудно ще успееш,няма къде да ходиш!!За това тези които искат да идват,стягайте се,няма да е лесно!!!Ако има въпроси за кой документ,къде да отида,по отношение на тази карта,питайте,ще се радвам да ви помогна!!!Когато си правих документите,почти на всички,правих фотокопие,именно с тази цел!!!!
          Защото,без да си помагаме,няма да стане!!!!
          Доста полезна информация мерси,но как да си намерим работа в Франция за тези които нямат познати там.Даи някакво инфо или пък саитове

Comment

Хай пак, хора. Сигурно сте чели от този сайт, но за всеки случай: http://www.az.government.bg/eures/co...asp?id=3&cy=fr
            Не знам, може в инфото да има и стари неща, но най-важното за разрешителното е, че трябва да се подаде преди да е отишъл работникът в страната. Защото явно заради процедурите, бавенето минава време и е нормално никой работодател да не иска да чака...
            "За да работи във Франция, българският гражданин следва да има удостоверение за пребиваване и разрешение за работа. За издаването им се подава молба от работодателя, преди работникът да е влязъл на територията на страната."
            Обаче пък логично ли е работодателят да подава искане за разрешително на работник, с който ще подпише договор след време? Е това е завъртяното. Но трябва всичко да е изрядно заради проверките, иначе неприятности и за двете страни.
            Подразбрах, че макар и Париж да си е градът привличащ най-много хора, по-лесно е на юг, в някое по-малко градче. Аз за Ница гледах, че повечето договори са intérim временни, които касаеха туризма и тази сфера като цяло.
            Сега търся инфо дали е необходим гарант при наемите, както в други страни. Най-вероятно да. Иначе както и другаде, поне в троен размер наема трябва да е готов човек (агенция+2ен депозит). Оф, трудничко много..
            @манчини, как са курсовете, вървят ли?

Утре чакам още инфо от друго място, не се отказвам!

Comment

Здр Jefrey,ми вървят курсовете не очаквах да е толкова труден тоз френски.То цялата им бюрокрация е завъртяна,но пък си заслужава,но иначе си прав по-лесно е в по малките градове като Ница и т.н.Според моето инфо което получавам ти трябва гарант при наемите особено за такива курортни градчета с две думи много трудно.Но се убедих в едно в нета няма да намерим кои знае каква информация за работа в Франция.Но нека да благодарим на хората които пишат в форума.И аз съм се насочил за Ница,защото работата ми е моряк мога да се кача на някоя богаташка яхта,MEЧТИИИИИИИИИИИ,но няма отказване

Comment

Значи,за да си намерите квартира тук във Франция има три варянта.Първи,познат при които да отседнете,втори гарант,а това е невазможно,тъй като не познавате никой и трети CDI,договор на постоянна заетост.Имате ли такъв договор,нямате проблем с намирането на квартира,само 4е наемът трябва да е една трета от заплатата ви.Което ще ре4е около 300 или 450 евро максимум.Защото минималната работна заплата тук е 1300 евро.В смисъл говорим за някакво малко студио.Естествено недейте да търсите апартаменти под наем в центъра на града,понеже са по-скъпи!!!!Не гледайте само Ница!!!!Има много градове,които ще ви свършат работа като за начало.Аз ако съм сега на ваше място,ще си скъсам гъза от учене на френски,най-важното което не успях да направя,а сега нямам време!!!А без език тук много трудно ще прогресираме!!!!И най-добре съберете малко пари и елате за един летен сезон.Тогава има най-много работа,особено в сферата на ресторантьорството.Както вече писах,5 месеца мих чинии аз,да го еба!!!Ха,не искам да се сещам!!!Бъдете оптимисти,направете си перфектен план,съберете малко пари и направете един малък риск,за едно лято.Да видите как е,после вече ще знаете как се намира работа!!!!

Comment

Здравейте!
                  Приятно е да се види в този форум желанието за взаимопомощ. Преди време в един друг БГ форум бях помолил за някакво полезно инфо само че, за съжаление отговорите не съдържаха нищо полезно да не кажа, че и някои съдържаха просташки подмятания. А трябва да си помагаме като хора и сънародници. Положението в БГ става все по кофти та и аз като много други се оглеждам за някаква алтернатива навън. Предпочитанията ми са за Франция тъй като знам малко езика(владея около 1500 думи) а знам и отлично руски(ако това има някакво значение за там). Та да попитам струва ли си да се тръгва сега примерно до края на месеца. Защото ако отложа пък сега може за по нататък да нямам пари да замина. И каква полезна информация бихте дали на човек, който пристига в Париж без познати и осигурен подслон и разполагащ с малко пари - къде на първо време би могло да се отседне(евтини хостели или социални домове и т.н), откъде да се купува по евтино храна и разбира се как би могло да се намери някаква работа. Много ви благодаря предварително.

Comment

Здравейте!Във Франция съм от ноември 2009.Пристигнах със семейството си.Жена ми я поканиха да работи тука.Шефовете й ни помогнаха много.Поради тази причина не знам какво е да пристигнеш без да познаваш никой,само мога да предполагам (ужас!,поне за мен).Така,че не знам дали ще Ви помогне,но единствено мога да Ви разкажа моята история.Когато пристигнах на френски знаех само Бон жур,а сега все още не се оправям като хората.Живея в Монтпелие.С доста мъки шефовете на жена ми ми намериха работа чак април 2010.Имам договор до октомври 2010.Казаха ни,че било много трудно да се намери работа.Склонен съм да им вярвам тъй като се запознах с един сърбин,който живее близо до нас.Той от десет години е тука и от една година няма работа.Преди една седмица си намери работа на 200 км. от тук.Та така.През това време ни оправяха и документите.По всички институции ходихме заедно и въпреки това нещата се случваха доста бавно.Аз специално нямаше да се оправя сам.Плащаме 600Е наем за хол с бокс една стая и гараж.За един човек предполагам може да се намери и нещо по-евтино.Така,че според мен поне един курс преди тръгване ще Ви е от голяма полза,а колко време ще ви е необходимо да си намерите работа,никой не може да каже.Това е моето мнение.Сигурен съм,че има доста по-оправни хора от мен.Успех!
                    P.S.Теодоре,ще ми е приятно да поговоря с някой Българин на живо на по бира.

Comment

Здравейте,

На 26 години съм. Януари-Февруари 2011 ми предстои завършване на бакалавърска степен по маркетинг. Пребивавам в София и работя на пълен работен ден в рекламна агенция. Не говря френски. Но пък английският ми е добър. Имам редица причини, поради които стигнах до решението да напусна нашата мила родина, които няма да изброявам сега, защото няма смисъл да губя времето ви и енергията си.
                      Нямам приятели/познати, които да пребивават за постоянно във Франция и предполагам ще ми е много трудно да се ориентирам сама. Силно се съмнявам, че дипломата и скромният ми професионален опит ще ми помогнат много. И така...от къде да започна?

Comment

Здравейте на всички!!!Значи да разкажа на бързо какво се случва с мен,пък на който не му е интересно да не чете!!)))От зимата работех в един ресторант,като готвач,започвайки от мияч на чинии,което в моят случай беше Неизбежно,и наи-накрая дойде време да напусна тази ш.....на дупка!!!Както и направих.Значи,на тези които искат да идват,трябва да им стане ясно,че тук се тръгва не от нулата,а от едно назад.И когато го разберете,няма да си губите времето в търсене на някаква определена работа,както аз направих,когато дойдох,а директно ще се насочите към мизерията,експлатацията и гадното и неблагодарно отношение на работодателя,многото часове,повечето от които не се плащат и може и да успеете!!Което не е сигурно,защото ако физически издържите,психически може и да се откажете!!Та точно за това ви предупреждавам,да сте наясно къде отивате,а не да си мислите и въобразявате някакви чудни фантазии!!Като новодошъл във Франция,според мен и моят малък опит,един човек се нуждае от храна,подслон,някакво превозно средство,да говори поне малко езика или въобще,ха ха като мен,и РАБОТА!!За да си оправите документите,т.е.да вземете тази карта,която ви дава разрешение да работите без проблем,каквото си поискате,стига да го умеете ви трябва договор на постоянна заетост.Тук се води CDI,с този договор можете да си вземете апартамент под наем,да теглите кредити от банките,да се осигурявате,както здравно,така и пенсионно!!Преди да продължа искам да отворя една скобка(здравното и пенсионното осигуряване нямат нищо общо с тези в нашата държава.Тук когато си оправите документите няма да плащате,когато ходите на лекар,когато купувате лекарства от аптеката,когато сте в болница,или си правите иследвания,естественно ще плащате за това по 35 евро всеки месец,но поне ще сте спокойни,че каквото и да ви стане ще можете да си го позволите!Аз миналото лято имах проблем със здравето и платих 90 евро за изследвания,ей така понеже нямах документи.Пенсионната осигуровка е едно от най-хубавите неща във Франция,и за тези които не са чували се казва шомаж!!Този шомаж са парите които ви се трупат докато работите и когато останете без работа,в зависимост от това колко сте работили и на каква заплата сте били и как е приключил договорът ви,започвате да взимате от тези пари!!!!!Това е законът във Франция,който се стреми да помогне на човека в личен план,който смея да твърдя е нещо като обратно пропорционален на този в България!!!)И този договор ви е единствената възможност да се доберете до тази карта.Аз най-накрая успях да я взема,с хиляди мъки и поне с 10 пъти на ръба да се откажа.Сега имам карта,която ми дава право да работя всичко,което искам и която ми служи като паспорт тук,за 10 години!!!Сега мога да си търся работа в агенциите за временна работа,които са над 50 в Монпелие,да се регистрирам в бюрото за безработни,където ако до три месеца не намеря работа ще трябва да започнат да ми изплащат този шомаж,за който по-горе споменах.А през това време те също ми търсят работа!Въобще минете ли тази гадост,която ви чака когато дойдете,а тя ще е не по-къса от година,в зависимост от това как се развиват нещата ви,после ви се отварят много врати,и животът ви,ще не ще,става по-лесен!!!Отделно тук има курсове за всичко!!!Можете да вземете някаква професионална квалификация,която ви дава правото да работите точно работата,която искате или да вдигнете нивото на вашата във всички професионални сфери,но трябва да говорите френски.А за тези които не говорят езика,хора като мен,има курсове за изучаване на езика,които са безплатни!!!Ти представяш ли си!!!!ха ха.Малко като реклама звучи,това мое писмо,само трябва да добавя "Елате да живеете във Франция,страната на чудесата".Е какво?!!Не е ли така!?Не че искам да засегна някого от присъстващите във форума,просто искам да кажа:Който има въпроси нека да ги задава тук във Форума,за да могат всички да ги видят,както и отговорите!!!Само си представете,колко по-лесно ще бъде,когато търсиш нещо и да го намериш веднага.Да ама това е възможно,само ако си помагаме.Ние българите сме странен народ,малко егоистични копелета сме и тва си е.То и за това държавата ни е разпокъсана и в дупките живеят хората,на които никой не се сеща ръка да им подаде,макар че и тези които претендират,позират и мутреят в България,с подадена ръка са тръгнали!Жалко е,ама е истина!

Comment

Za Stanislava 26!!!!Като за начало се запиши да искараш някакъв курс по френски,понеже не знам какво ще правиш,ако доидеш да търсиш работа без да знаеш езика.Аз имах сестра ми в началото да ми помага,и до колкото можа,ми помогна.Но къде ще спиш,какво ще ядеш,как ще си оправиш документите.Особено без езика?!!За това събери малко пари,колкото и да е трудно,искарай някакъв курс за езика,или пък учи във къщи сама,психически се подготви за много работа и голяма мизерия и идвай!!!Документите от които имаш нужда са:Задграничен паспорт,диплома,диплома за висше,въобще каквато и диплома да имаш ще е в твой плюс,акт за раждане.На тези документи правиш превод и легализация,че без тях няма да ги погледнат тук!!!

Comment

Първоначално написано от Теодор Виж мнението
                            ...Пенсионната осигуровка е едно от най-хубавите неща във Франция,и за тези които не са чували се казва шомаж!...
                            Пенсионна осигуровка и шомаж въобще не са едно и също. "Шомаж" означава безработица и в случая на социалните удръжки от заплатата става дума за осигуряване срещу безработица. Пенсионната осигуровка е просто друг компонент от социалните удръжки.
                            Това са детайли, които явно още на си те изяснили, може би поради невладеенето на езика. Важното е, че си се справил и си успял да се установиш там. Успех и занапред.

Comment

Най-вероятно си права Веселина!!!Но до колкото разбрах,тези пари ми се отдържат от заплатата,не е като да ходя и сам да си ги плащам.Или пък да ми ги теглят от банковата сметка,както се случва със здравната осигуровка.Значи ли това,че съм осигурен и пенсионно,и какво ще рече това?!В смисал кога и при какви условия мога да кандидствам за евентоална пенсия,говориме за след време разбира се!!Понеже гледам си наясно,ако не те затруднявам?!Мерси предварително!!!!!

Comment

Аз живея в Нимес имам титра де сейоур ,но без право на работа.От доста време я имам,но за да почна работа ми искат въпросното разрешение за работа,за което трябваше да намеря работодател поне така казаваха в префектуре.Намерих си работа в легиона,миех чинии и почиствах няколко офиса и салона за хранене,бях мн щастлива.За съжаление не ми дадоха разрешение за работа,защото имало голяма безработица по закон имат право да откажат.Иначе бях подписала ЦДИ .шефът ми като разбра реши лично да разбере защо са ме изгонили от ДДТЕФП и не са ми дали право на работа.Отидохме заедно,овикаха го и него ,казаха ,че съм лъжкиня ,че префектърата неможе да ми каже такова нещо защото тя решавала и \"АЗ КАЗВАМ чЕ ТИ НЯМАш ПРАВО\" това беше отговора и .Каза на шефа ,че трябва да плати тахси нищо че съм в списъка с 150 професии + това да е вземал хора от бюрото по тръда мисля че тогава беше АНПЕ сега е поле-емплои и така.чОвека беше също много изненадан .Не знам какво да правя мислех да търся на черно,но в по-голям град,та било и на 1/2 надница
                                Last edited by Vassilena; 28-09-10, H:i. Причина: Кирилизиране

Comment

Working...
                                X